Čo jesť pri chudnutí? Zoznam najlepších produktov na chudnutie

čerstvá zelenina na chudnutie

Väčšina ľudí, ktorí sa pevne rozhodli schudnúť, vyčerpáva svoje telo prísnymi diétami, no tento prístup je nesprávny.

Odborníci na výživu už dlho dokázali, že na normalizáciu hmotnosti musíte správne zostaviť stravu.

Menu by malo obsahovať potraviny, ktoré obsahujú malé množstvo kalórií, urýchľujú metabolické procesy, normalizujú trávenie, dávajú pocit sýtosti, kompenzujú nedostatok vitamínov a minerálov.

Čo jesť, aby ste rýchlo schudli

zeleninový šalát na chudnutie

Produkty na chudnutie by mali obsahovať optimálne množstvo bielkovín, tukov, sacharidov (BJU), vitamínov a minerálov. Takéto jedlo by sa malo jesť s diétou, aby sa urýchlil metabolizmus a normalizovalo fungovanie tráviacich orgánov.

Ryby sú bohaté na bielkoviny, zdravé tuky (Omega-3, 6), fosfor, fluór, jód, retinol, tokoferol, cholekalciferol. Pri diéte musíte konzumovať ryby s nízkym percentom obsahu tuku (4%). Chudnutie sa odporúča použiť tresku, ostriež riečny, merlúzu, platesu atď.

Dôležité!Pri chudnutí treba z jedálneho lístka vylúčiť údené a vyprážané ryby. Výrobok musí byť varený, dusený, pečený (bez oleja). Ryby sa môžu jesť 4-krát týždenne.

Zoznam najužitočnejších jedál pre diétu možno doplniť morčacím, kuracím a teľacím mäsom. Hydinové mäso v porovnaní s bravčovým obsahuje viac bielkovín, menej tukov a vďaka minerálom sa pečeň čistí od tukov, normalizuje sa metabolizmus lipidov. Bielkoviny z teľacieho mäsa sú stráviteľné na 90 %, čo je najvyšší podiel spomedzi rôznych druhov mäsa.

Ak chcete schudnúť, musíte doplniť stravu vajíčkami. Sú bohaté na bielkoviny, vitamíny E, D a skupiny B.

mliečne výrobky na chudnutie

Medzi tými, ktorí schudnú, je dôležitá otázka, čo ešte jesť, aby ste schudli rýchlo, zoznam zdravých potravín možno doplniť mliečnymi výrobkami:

 1. Kefír obsahuje prospešné baktérie, ktoré obnovujú črevnú mikroflóru a urýchľujú metabolické procesy. Nápoj rýchlo nasýti a normalizuje stolicu.
 2. Doplňte stravu tvarohovou diétou, pretože je bohatá na vápnik, bielkoviny. Ide o nízkoglykemickú potravinu, ktorá sa môže konzumovať počas večere.
 3. Mäkké odrody syrov (feta, mozzarella) obsahujú minimum kalórií, veľa užitočných látok, rýchlo uspokoja hlad.

Sú to potraviny, ktoré môže jesť žena aj muž pri chudnutí.

Pozor!Odporúča sa vyberať si mliečne výrobky so stredným alebo vysokým obsahom tuku, pretože obsahujú kyselinu linolovú, ktorá je potrebná na premenu tukov na energiu. Mali by ste však dodržiavať normu, pretože prebytok tejto látky povedie k prírastku hmotnosti.

Nie každý, kto chudne, vie, ktoré obilniny spaľujú tuky a pomáhajú čistiť črevá. Ak to chcete urobiť, doplňte menu takýmito obilninami:

 1. Proso riadi metabolizmus lipidov, normalizuje množstvo cholesterolu, trávenie, urýchľuje odstraňovanie tukov, dodáva pocit sýtosti.
 2. Pšeničné krúpy obsahujú minimum kalórií, zabraňujú ukladaniu tukov, spomaľujú starnutie, zlepšujú stav vlasov a nechtov.
 3. Jačmeň nespôsobuje alergie, čistí telo od škodlivých akumulácií a podieľa sa na metabolizme tukov.
 4. Pohánka je bohatá na železo, množstvo tuku v obilninách je minimálne, rýchlo zaženie hlad.
 5. Ovsené vločky sú bohaté na vlákninu, vápnik, zinok, aminokyseliny atď. Prečisťuje organizmus, urýchľuje spaľovanie tukov.

Je ťažké si predstaviť stravu bez zeleniny, obsahuje málo kalórií (okrem škrobových), veľa vlákniny, vitamínov, minerálov.

nízkokalorická zelenina

Zoznam diétnej zeleniny:

 1. Uhorky stimulujú črevnú motilitu.
 2. Kapusta urýchľuje chudnutie, zvyšuje svalovú vytrvalosť, kontroluje hladinu glukózy.
 3. Mrkva je bohatá na betakarotén, minerály a nerozpustnú vlákninu.
 4. Paradajky normalizujú metabolizmus, znižujú množstvo cholesterolu.
 5. Cvikla normalizuje stolicu, pôsobí močopudne, podieľa sa na metabolizme lipidov.
 6. Paprika obsahuje veľa kyseliny askorbovej.
 7. Fazuľa bráni vstrebávaniu škrobov, znižuje chuť do jedla.
 8. Zeler prečisťuje organizmus.
 9. Cuketa stimuluje črevnú motilitu, normalizuje metabolizmus voda-soľ.
 10. Tekvica zrýchľuje metabolizmus.

To nie sú všetky druhy zeleniny, ktoré znižujú hmotnosť.Ak chcete schudnúť, musíte doplniť stravu bylinkami, repou, šalátom, cibuľou, cesnakom.Takéto jedlo má negatívny obsah kalórií a na jeho spracovanie sa minie viac energie, ako príde.

Medzi ovocie, ktoré spaľuje tuk, patria jablká, ananás, grapefruity. Tieto produkty zlepšujú črevnú mikroflóru, aktivujú metabolizmus, urýchľujú vstrebávanie potravy, odstraňujú prebytočnú tekutinu.

Toto sú hlavné skupiny potravín, ktoré podporujú metabolizmus pri chudnutí, redukcii telesnej hmotnosti a spaľovaní tukov.

Dôležité!Pri chudnutí je dôležité vedieť sa stravovať, aby kila odišli. Pre maximálny úžitok je potrebné produkty správne kombinovať. V opačnom prípade sa proces štiepenia potravy spomalí, v tele sa hromadia toxíny a časť živín sa nevstrebáva.

Ak viete, čo s čím kombinovať, tak proces spaľovania tukov budete mať pod kontrolou.

Aké jedlo spaľuje tuk a podporuje chudnutie

zdravé jedlo na chudnutie

Diéta doma pre ženy a mužov zahŕňa použitie celých zŕn. Veľa energie sa minie na štiepanie celých zŕn, hrubá vláknina čistí črevá a zaháňa hlad.

Najúčinnejšie produkty z nízkomletej múky na chudnutie:

 1. Hnedá alebo čierna ryža.
 2. Ovsené vločky.
 3. Pohánka.
 4. Bulgur.
 5. Celozrnný ražný chlieb.

Mliečne výrobky, ktoré spaľujú tuky pre rýchle chudnutie:

 1. Tvaroh s obsahom tuku 4, 5 až 9 %.
 2. Prírodný jogurt.
 3. Srvátkové mlieko.
 4. Tvrdý syr.
 5. Kefír.

Grapefruit je najúčinnejší produkt, ktorý podporuje spaľovanie tukov.Pri chudnutí sa odporúča konzumovať ½ ovocia denne pred jedlom na zníženie chuti do jedla, urýchlenie odbúravania tukového tkaniva. Pomocou grapefruitu sa zvyšuje citlivosť tkanív na inzulín, klesá hladina cukru v krvi, potom sa človek stáva ľahostajným k sladkostiam a neprejedá sa.

Doma, zelený čaj bez cukru pomôže normalizovať hmotnosť. Tento nápoj zlepšuje činnosť srdca, zrýchľuje prietok krvi a metabolizmus.

Nie každý, kto schudne, vie, aké ovocie a bobule pomáhajú schudnúť. Takmer všetky potraviny tejto kategórie (s výnimkou banánov, hrozna) urýchľujú proces spaľovania tukov. Odporúča sa doplniť stravu o jablká, hrušky, citrusové plody, maliny, jahody, čerešne atď. Tieto produkty, ktoré pomáhajú pri chudnutí, fungujú tak, že očisťujú telo od toxínov a toxínov.

zelenina na rýchle chudnutie

Kapusta, brokolica, uhorky sú potraviny, na ktoré treba pri diéte klásť dôraz. Prvé 2 produkty čistia črevá, obsahujú minimálne množstvo kalórií.

Lekári hovoria, že dievčatá potrebujú jesť brokolicu, pretože táto rastlina obsahuje fytoestrogény a neumožňuje vám pribrať. Uhorky aktivujú metabolizmus, urýchľujú spaľovanie tukov.

Pomocou korenia môžete urýchliť prietok krvi, stimulovať metabolizmus a normalizovať trávenie. Najlepšie koreniny na spaľovanie tukov:

 1. Chren, horčica, cesnak.
 2. Zázvor, škorica.
 3. Čierna, červená paprika.
 4. Ocot.

Červené odrody rýb, ktoré pomáhajú pri chudnutí, obsahujú množstvo vitamínov a minerálov. Tento produkt odstraňuje hlad na dlhú dobu, dodáva energiu, zabraňuje hromadeniu tukov.

Nie každý, kto schudne, vie, čo má jesť, aby zlikvidoval telesný tuk. Na tento účel sa odporúča konzumovať studené polievky na zeleninovom vývare, ako aj čerstvé šťavy zo zeleniny, ovocia, bobúľ. Spracovanie studených jedál a nápojov spotrebuje 2-3 krát viac energie.

Aké jedlo znižuje chuť do jedla a pomáha schudnúť

jablká na chudnutie

Stojí za to zistiť, čo jesť, ak často pociťujete hlad. V tomto prípade by ste mali venovať pozornosť nasledujúcim produktom:

 1. Cícer, fazuľa, šošovica obsahujú bielkoviny, vlákninu, antioxidanty, prvky skupiny B, ktoré potláčajú pocit hladu. Varené alebo konzervované fazule môžu byť skvelým občerstvením, keď držíte diétu.
 2. Jablko zjedené 20 minút pred jedlom spôsobí zasýtenie, potom človek zje menšiu porciu. Podobne pôsobí aj polievka, ktorú sa odporúča konzumovať pred hlavným jedlom.
 3. Jedlé riasy (morské riasy, nori, kombu) sú nielen veľmi užitočné, ale tiež znižujú chuť do jedla o 30%.
 4. Zelený čaj spôsobuje, že telo spáli viac kalórií, zatiaľ čo antioxidanty jemne potláčajú chuť do jedla.
 5. Vajcia obsahujú vysokokvalitné bielkoviny, ktoré pomáhajú kontrolovať chuť do jedla.
 6. Orechy obsahujú veľa kalórií, ale rýchlo dávajú pocit sýtosti, regulujú hladinu glukózy v krvi.
 7. Avokádo sa môže jesť počas večere, aby uspokojil hlad, nasýtil telo užitočnými látkami.
 8. Tmavá čokoláda znižuje chuť na sladké a slané jedlá.
 9. Citrón rýchlo zasýti, spomaľuje vstrebávanie cukru, urýchľuje spaľovanie tukov.
 10. Cesnak aktivuje „centrum sýtosti" v mozgu, potláča hlad, urýchľuje spaľovanie kalórií.

Toto sú hlavné produkty, ktoré znižujú chuť do jedla a znižujú hmotnosť.

Toto je zaujímavé!Ak pociťujete hlad, vypite vodu, po 10 minútach tento nepríjemný pocit ustúpi. Odborníci na výživu odporúčajú pred každým jedlom vypiť pohár vody, vtedy človek zje menej.

Morské ryby urýchľujú metabolizmus, potláčajú chuť do jedla.

Je lepšie nahradiť sladkosti ovocím, napríklad citrusovými plodmi. Ak ste náchylní na alergie, odporúča sa zjesť banán alebo jablko.

Chudnutie sa zaujíma o to, aké sezónne potraviny sú dobré pre diétu. Zaveďte do stravy tekvicu, mrkvu, repu, kapustu, prípadne môžete do stravy pridať kyslú kapustu. Takéto jedlo je bohaté na živiny, urýchľuje spaľovanie tukov.

Jedlá môžete doplniť pikantnými prírodnými koreninami bez soli. Na uspokojenie hladu sa odporúča použiť papriku, kurkumu, chilli papričku, horčicu, suché bylinky.

Názory odborníkov

znalecké posudky na chudnutie

Profesionálni odborníci na výživu tvrdia, že ak chcete znížiť telesnú hmotnosť a udržať si kondíciu po dlhú dobu, musíte jesť správne.

Strava by mala pozostávať zo zdravých potravín, ktoré obsahujú optimálne množstvo bielkovín, tukov, sacharidov a ďalších živín.

Prísne diéty pomôžu na chvíľu schudnúť, no rýchlo sa to vráti.

Elena Zlatinskaya, odborníčka na výživu

Odborník na výživu hovorí, že existuje toľko jednoduchých potravín, ktoré vám môžu pomôcť schudnúť. Lekár radí doplniť jedálny lístok o jablká, grapefruit, figy, ananás, kiwi, avokádo. Čistia telo škodlivých akumulácií, urýchľujú metabolizmus, zlepšujú vzhľad.

Kapusta, kel, mrkva, huby, zelenina (petržlen, šalát, špenát), zeler pomôžu schudnúť.

Mlieko, mliečne výrobky, chudé mäso, ryby, vajcia, strukoviny obsahujú veľa bielkovín. Na jeho spracovanie sa minie veľa energie, takže tuky sa spaľujú aj počas odpočinku. Tiež chudnutie by malo venovať pozornosť chlebu s otrubami, pohánke, ovseným vločkám, neleštenej ryži.

Pikantné korenie urýchľuje spaľovanie tukov, zlepšuje stav ciev. Škorica znižuje hladinu glukózy a jablčný ocot potláča chuť do jedla.

Pitie s diétou lekár odporúča zelený čaj, filtrovanú vodu, studené čerstvo vylisované šťavy.

Elena Shchetinina, odborník na výživu

Lekár najvyššej kategórie radí tým, ktorí chudnú, aby dodržiavali nasledujúce pravidlá:

 1. Do jedálneho lístka zaraďte potraviny, ktoré urýchľujú metabolizmus, no používajte ich s mierou, aby ste uspokojili dennú potrebu živín organizmu.
 2. Minimálny obsah kalórií v strave je od 1300 do 1700 kcal. Pri nedostatku kalórií telo spomaľuje proces trávenia a spaľovania tukov. Po prísnych diétach je ťažké obnoviť metabolizmus, pretože telo naďalej hromadí tuk v rezerve.
 3. Ak chcete urýchliť spaľovanie tukov, cvičte.
 4. Vylúčte z jedálnička spracované potraviny, ktoré obsahujú veľa tuku, soli.

Nahraďte solené orechy jednoduchými, biely chlieb celozrnnými, bravčové mäso morčacím mäsom, sladkosti ovocím, potom budete môcť normalizovať svoju váhu.

Taťána Krasniková, odborníčka na výživu

Skúsený odborník na výživu tvrdí, že prísne diéty na chudnutie sú kontraindikované. Znížením kalorického obsahu stravy si človek všimne, že váha odchádza, no málokedy sa zamyslí nad tým, prečo. Telo sa tuku vzdáva ako posledné, keďže ide o jeho strategickú rezervu.

Telesná hmotnosť klesá v dôsledku straty tekutín a rozpadu svalov, potom sa metabolické procesy ešte viac spomalia. A toto je ten správny spôsob, ako zvýšiť telesný tuk.

Pre zdravé chudnutie musíte jesť potraviny, ktoré znižujú množstvo tuku v tele a vyvolávajú rast svalov. Aby ste to dosiahli, musíte doplniť menu zeleninou, bylinkami, citrusovými plodmi, mliečnymi výrobkami, diétnym mäsom, rybami, morskými plodmi atď.

Hlavné závery

Ak chcete schudnúť, človek musí dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 1. Strava by mala byť pestrá, obsahovať potrebné množstvo bielkovín, tukov, sacharidov, vitamínov, minerálov.
 2. Jedzte ryby s obsahom tuku do 4 %, diétne mäso.
 3. Zaraďte do jedálnička fermentované mliečne výrobky so stredným alebo vysokým obsahom tuku, ale dodržujte dávkovanie.
 4. Doplňte menu obilninami, celozrnnými výrobkami.
 5. Uistite sa, že konzumujete neškrobovú zeleninu, zeleninu.
 6. Jedzte jablká, citrusové plody, ananás, bobule.
 7. Produkty správne kombinujte.
 8. Pite vodu pred jedlom, aby ste znížili chuť do jedla.
 9. Do jedálnička zaraďte zelený čaj, studené čerstvo vylisované šťavy, zeleninové polievky.
 10. Varte, duste, pečte (bez oleja) jedlá.
 11. Kombinujte správnu výživu s cvičením.

Dodržiavaním týchto pravidiel nielen schudnete, ale aj zlepšíte svoje zdravie.